Czy wiesz, że trądzik dotyka aż 80% osób w wieku dorastania — między 12. a 19. rokiem życia? Wtedy zmiany skórne zazwyczaj są spowodowane prawdziwą burzą hormonalną, która odbywa się w organizmach nastolatków. Czasem przyczyną są też źle dobrane kosmetyki oraz niewłaściwa pielęgnacja ciała. Jednak zdarza się tak, że problemy skórne nie znikają wraz z upływem lat. Przekonaj się, czy trądzik to problem tylko nastolatków i sprawdź, jakie są przyczyny jego powstawania.
Trądzik wieku dorosłego — kiedy występuje?
Coraz częściej można spotkać się z opinią, że problemy skórne wieku młodzieńczego nie mijają z wiekiem. Czy tak faktycznie jest? Czasem tak bywa, a tzw. trądzik wieku dorosłego to coraz częstszy problem, choć nie jest aż tak powszechny, jak ten występujący w trakcie dorastania. Obecnie szacuje się, że 40% dorosłych kobiet cierpi z powodu trądziku. Przesuwa się również granica wieku — jeszcze kilka lata temu problem narastał dopiero w okresie menopauzy. Jednak dziś trądzik wieku dorosłego jest coraz częstszy i zaczyna występować również u trzydziesto- oraz dwudziestokilkulatków.
Jakie są przyczyny powstawania trądziku wieku dorosłego?
Tak naprawdę istnieje wiele przyczyn powstawania trądziku u dorosłych osób. Przede wszystkim jednak jest to spowodowane nadczynnością gruczołów łojowych. Dlatego bardzo często zmiany skórne występują u osób z tłustą cerą — choć nie jest to reguła. Ważne jest także nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, co w połączeniu z sebum powoduje pojawianie się zaskórników, które zatykają pory. Takie środowisko jest też korzystne dla bakterii, co powoduje ich namnażanie się oraz powstawanie bolesnych stanów zapalnych.
Zwróć również uwagę na to, że trądzik wieku dorosłego może pojawić się na skutek złego doboru kosmetyków — wtedy już po kilku zastosowaniach kremu, podkładu czy innego preparatu, na skórze zaczną pojawiać się zmiany. Poza tym zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej także wpływają na stan cery, dlatego tak często niekorzystne zmiany są widoczne w trakcie menopauzy bądź po zaprzestaniu terapii hormonalnej.
Jak leczyć trądzik wieku dorosłego?
Skóra twarzy tak samo, jak każdy inny organ wymaga leczenia, gdy pojawiają się na niej jakieś niekorzystne zmiany. Dlatego czasem samo stosowanie odpowiednich preparatów może nie zlikwidować problemu. W takim przypadku postaw na skuteczne metody leczenia trądziku. Pamiętaj o tym, że sposób radzenia sobie z trądzikiem powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, z jak dużymi zmianami skórnymi się borykasz.
Wizyta u specjalisty
Jeżeli trądzik staje się coraz bardziej uporczywy i długotrwały to koniecznie udaj się na konsultację do specjalisty — do wyboru masz kosmetologa lub dermatologa. Zauważ też, że wtedy leczenie zminimalizuje ryzyko powstania blizn, a także pojawienia się nawrotów trądziku. W przypadku lekkich zmian dermatolog zazwyczaj zaleca stosowanie zewnętrznych leków przeciwłojotokowych, keratolicznych czy przeciwzapalnych. Dzięki nim możesz stosunkowo szybko pozbyć się średnich lub małych problemów skórnych.
Antybiotykoterapia
Bardzo częstym sposobem leczenia trądziku wieku dorosłego lub młodzieńczego jest antybiotykoterapia. Przede wszystkim ze względu na bakterie, które przyczyniają się do powstawania zmian skórnych. W takim przypadku niezwykle popularne są retinoidy. Jednak choć stosowanie tych środków farmakologiczny jest dość skuteczne, to często wiąże się z negatywnymi skutkami, dotykającymi pozostałe części ciała np. oczy, usta czy błonę śluzową nosa.
Stosowanie dedykowanych kosmetyków
W przypadku powstawania drobnych zmian skórnych możesz spróbować samodzielnie sobie z nimi poradzić. W takim przypadku warto skorzystać z drogeryjnych preparatów, które są dopasowane do Twojego typu cery. Poza tym najlepiej wcześniej skonsultuj się z kosmetologiem bądź dermatologiem, aby przekonać się, jakie składniki i preparaty są najskuteczniejsze w walce z niewielkim trądzikiem. Zwróć też uwagę na codzienną pielęgnację, a wtedy zaczniesz nie tylko walczyć, ale również zapobiegać powstawaniu trądziku wieku dorosłego.
Dlaczego trądzik wieku dorosłego jest niebezpieczny?
Wszelkie zmiany skórne u nastolatków czy starszych osób powodują znaczne obniżenie samooceny. Właśnie dlatego trądzik wieku dorosłego może negatywnie wpływać na Twoje poczucie własnej wartości, co jest znacznym utrudnieniem w trakcie pracy czy nauki. Ważne jest także to, że trądzik różowaty nadal przez niektórych jest traktowany, jako coś niespotykanego. Czasem powoduje to również dziecinne żarty lub powielanie nieprawdziwych stereotypów, które jeszcze bardziej obniżają nastrój i zmniejszają pewność siebie. Poza tym takie zmiany skórne mają również inne niekorzystne skutki np.:
- pojawienie się trudnych do wyeliminowania blizn,
- powstanie bolesnych grudek,
- przenoszenie się bakterii na różne części ciała — twarz, szyję, górną część pleców, klatkę piersiową, a także na barki,
- pojawienie się zaburzeń emocjonalnych,
- po niewłaściwym leczeniu mogą powstać zaczerwienienia, które trudno będzie przykryć podkładem czy korektorem.