nadpotliwosc

Home / Odłóż problem z potem na… potem

Odłóż problem z potem na… potem

Nadmierna potliwość w znaczący sposób wpływa na pogorszenie jakości naszego życia. Utrudnia kontakty z innymi ludźmi i często stawia nas w niekomfortowych sytuacjach, wywołując złe samopoczucie. Gdy drogie antyperspiranty nie pomagają i inne powszechnie dostępne metody również zawodzą, należy pomyśleć o specjalistycznym leczeniu nadpotliwości toksyną botulinową, która gwarantuje wygraną, w nierównej do tej pory, walce…

Spis treści
  Add a header to begin generating the table of contents

  Nadmierna potliwość w znaczący sposób wpływa na pogorszenie jakości naszego życia. Utrudnia kontakty z innymi ludźmi i często stawia nas w niekomfortowych sytuacjach, wywołując złe samopoczucie. Gdy drogie antyperspiranty nie pomagają i inne powszechnie dostępne metody również zawodzą, należy pomyśleć o specjalistycznym leczeniu nadpotliwości toksyną botulinową, która gwarantuje wygraną, w nierównej do tej pory, walce z potem.

  Właściwości toksyny botulinowej

  Toksyna botulinowa znana jest w medycynie od dawna. Odkrył ją i nazwał belgijski bakteriolog Emile Pierre van Ermenghen w 1897 roku. Jednak pierwszy zastosował ją w 1973 roku dr P. Scott do stworzenia blokady neuromięśniowej. Botulinę produkuje bakteria Clostridium. Wcześniej używana była m.in. do leczenia: nietrzymania moczu, kreczu karku, zeza, szyjnych dystonii czy kurczu powiek oraz nadmiernej spastyczności. Obecnie zakres jej zastosowania jest powiększany także w medycynie estetycznej. Jest to niezwykle popularny sposób na usuwanie różnego rodzaju zmarszczek. Owa toksyna ma aż siedem typów (od A do G). Dla potrzeb leczenia nadpotliwości istotny jest szczególnie typ A.

  Na czym polega zabieg?

  Działanie zabiegu jest proste i skuteczne. Stosuje się na dłonie, pachy, plecy i stopy. Podaje się go podskórnie. Wstrzyknięcie botoksu jest stosowane miejscowo i ma na celu wywarcie wpływu na gruczoły potowe, które pod wpływem substancji hamują wydzielanie potu. Botulina blokuje zakończenia nerwowe. Zabieg nie należy do bolesnych, ale kliniki dają zazwyczaj możliwość skorzystania ze znieczulenia. Cała kuracja jest całkowicie bezpieczna, na co zwracają uwagę specjaliści z warszawskiej kliniki medycyny estetycznej SkinClinic. Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego z pacjentem, który ma na celu wybrać odpowiedni rodzaj leczenia i poznać indywidualne predyspozycje konkretnej osoby. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga później żadnego okresu rekonwalescencji. Efekty utrzymują się kilka miesięcy do momentu naturalnego odnowienia się połączeń nerwowych w organizmie. Dla poprawienia skuteczności zabieg wykonuje się kilka razy w przeciągu okresu, który uzna za stosowny lekarz przy wcześniejszej konsultacji. Ewentualna miejscowa bolesność, która może pojawić się po zabiegu, nie utrzymuje się dłużej niż kilka godzin.

  Przeciwwskazania

  Zabieg jest bezwzględnie zabroniony osobom z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwością na składniki zawarte w preparacie oraz przyjmującym niektóre specjalistyczne leki, np. aminoglikozydy, aminochinolony czy cyklosporyna. Nie zaleca się go także chorym na wszelkiego rodzaju nowotwory. Leczyć nadpotliwości botoksem nie mogą kobiety w ciąży i okresie laktacji oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Zrezygnować z niego powinni też ci, którzy mają zaburzenia krzepnięcia krwi oraz wszyscy, stosujący leki antykoagulacyjne, czyli np. aspirynę.

  Od kiedy toksyna botulinowa znalazła swoje zastosowanie w leczeniu nadpotliwości, problem został praktycznie rozwiązany. Nie musisz już nigdy więcej wstydzić się mokrych dłoni ani stóp. Twój komfort jest najważniejszy i nie pozwól go sobie odebrać, w dodatku przez tak nieprzyjemne uczucia, jakie wywołuje pot.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *