Cera naczynkowa jest wyjątkowo wrażliwa i wymagająca, dlatego też koniecznie musisz zadbać o jej prawidłową pielęgnację. Przekonaj się, jakie kroki warto podjąć latem, a jakie zimą, żeby prawidłowo zadbać o skórę naczynkową. Zwróć uwagę także na to, jakie preparaty będą dla Ciebie strzałem w dziesiątkę, a w szczególności na to, jaki powinny mieć skład.
Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?
To, co szczególnie wyróżnia cerę naczynkową to jej wyjątkowa delikatność. Przez to, że jest ona tak cienka, staje się przy okazji niezwykle podatna na uszkodzenia. W dodatku naczynia krwionośne ulokowane są wtedy bardzo płytko pod skórą, dlatego są znacznie bardziej widoczne. W dodatku problem polega na tym, że jest ona również narażona na różne czynniki zewnętrzne, przede wszystkim takie jak:
- wysoka lub bardzo niska temperatura,
- bardzo suche powietrze,
- ostre jedzenie,
- silne emocje,
- alkohol, np. czerwone wino.
Owe czynniki powodują najczęściej pojawianie się czerwonych plam czy rumienia na policzkach, na brodzie, w okolicy nosa czy czoła. Oprócz tego niejednokrotnie występują również różne inne objawy tj. uczucie ściągnięcia, pieczenia czy nawet świąd. Jak można się domyślić, taka cera wyjątkowo często jest podrażniona. W przypadku uszkodzeń powstają na skórze tzw. pajączki, które są często zmorą osób z cerą naczynkową.
Jak prawidłowo pielęgnować cerę naczynkową?
Pielęgnacja każdej cery jest bardzo ważna, aby na dłużej zachować jej piękny i młody wygląd. Jednak w przypadku skóry naczynkowej konieczne staje się podjęcie bardziej zdecydowanych kroków. Najważniejsze jest jej oczyszczanie — powinno odbywać się ono zarówno od rana, jak i wieczorem. Wszystkie kroki musisz wykonywać spokojnie i dość wolno. Zrezygnuj także ze szczoteczek czy akcesoriów, które mogłyby wywołać podrażnienie. Delikatne ruchy i kosmetyki to będzie podstawa Twojej pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę także na kilka innych ogólnych zasad pielęgnacji skóry naczyniowej:
- skórę obmywaj letnią lub chłodną wodą,
- używaj kremu nawilżającego,
- zrezygnuj ze stosowania peelingów mechanicznych, alternatywą może być peeling enzymatyczny.
Oczywiście pielęgnacja latem i zimą wygląda inaczej, dlatego musisz koniecznie zwracać uwagę na temperaturę, gdy masz cerę naczynkową.
Cera naczynkowa – jak dbać o nią latem?
Dbanie o cerę naczynkową, gdy za oknem temperatura sięga 30 st. C, jest tak samo istotne, jak zimą. Na samym początku zaopatrz się w dobrej jakości krem z filtrem. Koniecznie musi on mieć lekką konsystencję i być przeznaczony na twarz. Zaleca się, aby filtr SPF wynosił wtedy 50. Taki preparat powinno się używać codziennie. Oprócz tego niezbędne będzie nawilżanie skóry. Podobnie, jak osoby z cerą wrażliwą, tak i z naczynkową powinny unikać opalania się, a także przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych. Kluczowe jest unikanie gwałtownych zmian temperatury, które dodatkowo powodują powstawanie znienawidzonych „pajączków”. Oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków koniecznie musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie skóry i w okresie letnim o picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.
Cera naczynkowa – jak dbać o nią w trakcie zimy?
Bardzo ważne staje się także chronienie skóry naczynkowej zimą, kiedy na zmianę jesteśmy narażeni na suche i mroźne powietrze. Ratunkiem będzie używanie kremu ochronnego. Pozytywnie zaprocentują także odżywcze maseczki na twarz. Jednak oprócz tego zadbaj o to, żeby pomieszczenia, w których przebywasz, były odpowiednio nawilżone. Niestety nie najlepszym rozwiązaniem będzie też jedzenie zbyt ciepłym potraw, a także zażywanie gorących kąpieli. Spowodują one jedynie częstsze występowanie rumienia. Także zimą najlepiej będzie, jeśli zrezygnujesz z opalania się, np. w solarium.
Jakie kosmetyki warto wybierać do pielęgnacji cery naczynkowej?
Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, kosmetyków do pielęgnacji cery naczyniowej w drogeriach jest naprawdę wiele. Jednak w rzeczywistości niewiele spośród nich nadaje się do codziennego użytkowania. Jak rozpoznać te warte uwagi? Możesz oczywiście opierać się na opiniach znajomych, specjalistów czy osób w Internecie, ale nic nie zastąpi jednej podstawowej czynności — czyli sprawdzenia składu. Nie musisz się tego obawiać. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na to, czy kosmetyk zawiera:
- witaminę K,
- witaminę C i E,
- pantenol,
- oleje roślinne, np. z orzechów makadamia,
- glicerynę.
Wszystkie te składniki znakomicie wpływają na cerę naczynkową, więc mogą gwarantować bazę dobrego kosmetyku. Zdecydowanie trzeba jednak unikać preparatów, zawierających w swoim składzie mocne substancje zapachowe oraz oczywiście alkohol.
Nie zawsze warto sugerować się jedynie najbardziej znanymi markami, bo często mniej rozpoznawalne, a niejednokrotnie także tańsze produkty mogą zadziałać na Twoją skórę tak, jakby były idealnie dla Ciebie stworzone. Niezależnie od marki koniecznie zadbaj o to, żeby w Twojej kosmetyczce znalazły się delikatne pianki do mycia twarzy, krem nawilżający oraz maseczka, którą warto użyć przynajmniej raz w tygodniu.
Poświęć trochę czasu na pielęgnację, a Twoja skóra na pewno Ci się odwdzięczy.