Powszechnie przyjęło się, że botoks wykorzystywany jest tylko w celu zniwelowania zmarszczek, a tym samym przy poprawianiu wyglądu. Jednak okazuje się, że jego spektrum możliwości jest znacznie większe – można za jego pomocą leczyć bruksizm. Przekonaj się, jak wykorzystać botoks w leczeniu tego problemu.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to dolegliwość objawiająca się najczęściej zgrzytaniem zębami oraz notorycznym zaciskaniem szczęki, przez co mięśnie żwaczy stają się nadmiernie aktywne. Najczęściej można zaobserwować ten problem w trakcie snu – także u dorosłych. Bruksizm to dolegliwości, której nie można bagatelizować, gdyż może prowadzić do:
- ścierania się szkliwa oraz korony zębowej,
- rozchwiania zębów w szczęce,
- powstania zwyrodnienia stawu żuchwowo-skroniowego,
- asymetrii mięśni żwaczy.
Jednak to nie koniec! Nieleczony bruksizm sprawia, że obniża się jakość Twojego życia, np. w wyniku pojawiania się migren czy po prostu bólów kręgosłupa lub karku. Poza tym może prowadzić nawet do zaburzeń związanych z równowagą.
Jak rozpoznać bruksizm?
Tak naprawdę wiele dolegliwości, o których zostało wspomniane powyżej, można uznać za dowody, świadczące o tym, że borykasz się z bruksizmem. Oczywiście mowa tutaj o sytuacji, kiedy ignorowane zostały pierwsze objawy bruksizmu, a dolegliwość przyniosła już wiele negatywnych konsekwencji. Najlepiej zatem być czujnym i reagować wcześniej, tj. kiedy pojawia się u Ciebie pierwsze problemy związane ze zgrzytaniem zębami, częstymi bólami głowy, ale też bólami mięśni szczęki.
Leczenie bruksizmu
Nie martw się, to, że w tej chwili doskwierają Ci objawy bruksizmu, to nie oznacza, że tak musi być już zawsze. Po prostu musisz zdecydować się na rozpoczęcie leczenia, które pozwoli Ci się pozbyć tej dolegliwości.
W ostatnich latach popularną i cieszącą się naprawdę sporą skutecznością metodą stało się wykorzystywanie botoksu w celu leczenia bruksizmu. Ta metoda polega na wstrzykiwaniu botoksu, a właściwie toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca. Co to daje? Otóż dzięki zastosowaniu takiej metody następuje rozluźnienie mięśni, które z kolei sprawia, że zgrzytanie zębami ustępuje.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści daje botoks, kiedy doskwiera Ci bruksizm, oto co zyskujesz:
- blokowanie impulsu nerwowego do mięśni żwacza,
- skuteczne rozluźnienie mięśni,
- obkurczenie mięśni,
- wyeliminowanie dolegliwości związanych z bruksizmem.
Jak wygląda zabieg z użyciem toksyny botulinowej?
Kiedy zdecydujesz się na ten zabieg, możesz liczyć na 100% skuteczności, gdyż wykorzystywana metoda jest nie tylko z powodzeniem stosowana od lat, ale też zapewnia całkowite bezpieczeństwo. W dodatku ten sposób leczenia jest też całkowicie bezbolesny, co na pewno stanowi spory atut. Jednak należy być świadomym, że rezultaty zastosowania botoksu przy problemach z bruksizmem utrzymują się przez okres 6-8 miesięcy, a później znów należy ponowić zabieg. Regularne wykorzystywanie toksyny botulinowej sprawia, że nawet po około 2-3 latach dolegliwości związane z bruksizmem znacząco tracą na sile, co sprawia, że być może z czasem nie będziesz potrzebował już tak często lub w ogóle wykorzystywać botoks.
Zastanawiasz się, jak wygląda leczenie bruksizmu? Wykorzystuje się do tego cienką igłę, przy pomocy której wykonywane są lekkie ukłucia. Pacjent właściwie nic nie czuje w trakcie zabiegu, a poza tym trwa on naprawdę bardzo krótko – ok. 15 minut. W tym czasie rozprowadzona zostaje w konkretne miejsca odpowiednia ilość toksyny botulinowej. Koniecznie warto zdawać sobie sprawę z tego, że zabieg musi być wykonywany przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej.
Tuż po zabiegu zrezygnuj z korzystania z sauny czy też z solarium. Najlepiej też w ciągu kilku dni nie poddawaj się zabiegom, gdzie wykorzystywane są fale radiowe czy też laser.
Bruksizm – Przeciwwskazania związane z wykorzystaniem botoksu podczas leczenia
Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że lepiej zrezygnować ze wstrzykiwania botoksu. W szczególności mowa tutaj o sytuacji, kiedy przyjmujesz leki immunosupresyjne czy antybiotyki. Poza tym kobiety w ciąży także powinny przesunąć w czasie zabieg i zdecydować się na niego już po porodzie. Istotnym przeciwwskazaniem może być też okres laktacji. Kolejnym czynnikiem bywa również aktywna infekcja skórna w miejscu, gdzie ma nastąpić wstrzykiwanie botoksu. Nie zapomnij również o tym, aby poinformować lekarza medycyny estetycznej o tym, że borykasz się z zaburzeniami mięśniowo-nerwowymi, bo stanowi to także czynnik, który eliminuje toksynę botulinową w leczeniu bruksizmu.
Kiedy jeszcze warto wykorzystać botoks?
Od wielu lat boks z powodzeniem jest wykorzystywany w medycynie estetycznej. Jednak gwarantuje on znacznie więcej korzyści, niż tylko wygładzenie zmarszczek mimicznych. Pełni znaczącą rolę podczas walki z bruksizmem, ale to nadal nie wszystkie jego możliwości. Otóż to znakomite rozwiązanie, kiedy leczysz nadpotliwość pach, czy też dłoni bądź stóp.